در هر سطح تحصیلی و آمادگی که باشید، روشی خاص از مطالعه را باید در پیش بگیرید اینجا راهنماییتون می کنیم که چطور با هر سطحی از آمادگی دروس تخصصی کنکور تجربی  را تست بزنید.

روش مطالعه دروس تخصصی کنکور تجربی

زیست شناسی: درس زیست شناسی ۵۰ تست در آزمون سراسری را بخود اختصاص می دهد در کنکورهای گذشته در درس زیست شناسی سوالات هم به صورت ترکیبی و هم مفهومی طراحی شده اند که برای پاسخ گویی نیاز به مطالعه سه مقطع کتب زیست است اما توصیه اکید دارم که دانش آموزانی که هنوز در پایه های دهم و یازدهم قرار دارند تمام سعی خود را برای تسلط بر درس زیست شناسی داشته باشند و به صورت عمقی متون این درس را فرا گیرند. سوالات آزمون سراسری گذشته که بیشتر متمرکز بر جنبه حفظی بوده به مقدار قابل توجهی دور شده اما در عوض بیشتر از سوالات ترکیبی استفاده می شود .

همچنین توصیه می شود اگر به صورت جدی استارت درس کنکور را زده اید از ماه اول درس زیست را در برنامه ریزی مطالعاتی خود داشته باشید و همراه با خواندن کتب سه مقطع مطالب جدید را نیز فراگیرید و سعی شود به صورت ترکیبی مطالعه نمایید و نکات ترکیبی را در دفتر خود یادداشت برداری کنید.

همچنین بهتر است مبحث ژنتیک که به دو بخش مندلی و جمعیت تشکیل شده را به همراه هم مطالعه شود حتما سعی شود یادگیری زیست شناسی در اولویت شما باشد و به تأخیر نیاندازید چرا که فصولی که گیج کننده هستند به دقت زیاد و مرور بیشتری نیاز دارند.

توصیه اکید ما برای درس زیست تکرار پیوسته این متون است فراگیران باید به گونه ای متون درس زیست را فراگیرند که با دیدن اولین کلمه از هر بند بتوانند مابقی آن را از حفظ برای خود تجزیه و تحلیل کنند، تست زنی در این درس بسیار بسیار مهم است . از میان همین تست ها است که نکات بسیار با ارزشی بدست می آید.

فیزیک: درس فیزیک در رشته تجربی ۳۰ سوال را به خود اختصاص می دهد، مهمترین فصول این درس می توان به سینماتیک و دینامیک اشاره کرد که از مباحث پر تست و مهم این درس است .

مناسب ترین روش برای درس فیزیک این است، درسی که توسط دبیر سر کلاس تدریس می شود را به صورت دقیق فراگرفته و سوالات آن را در منزل که سر کلاس طراحی شده اند را برای بار دوم پاسخ داده شود هدف از این پروسه فقط یادگیری مبحث مورد نظر است، حتما این نکته را مد نظر داشته باشید تست هایی را که قادر به حل آن نیستید را نشانه دار قرار دهس=ید تا بعدا مجدد آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

فصولی که نیاز به دقت بیشتری دارد( سینماتیک، دینامیک) باید دقت بیشتری برای آن در نظر گرفته شود – سعی بر آن داشته باشید که کمتر از ماشین حساب استفاده کنید چرا که در مواردی پیش می آید که حق استفاده از ماشین حساب را ندارید باید آن را دستی حساب کنید بنابراین بهتر است که پیش زمینه ای داشته باشید که غافلگیر نشوید و حرفه ای تر عمل کنید. درس فیزیک درسی است که می توانید با مطالعه صحیح آن به راحتی درصدی قابل توجه  در کنکور سراسری کسب کنید.

ریاضیات: درس ریاضی در رشته تجربی ۳۰ تست و در رشته ریاضی ۵۵ تست را به خود اختصاص می دهد، این درس برای بسیاری از دانش آموزان به تصور خودشان به درسی تخصصی تبدیل شده که زیاد رغبتی به مطالعه این درس ندارند ، اما این درس را باید سر کلاس درس به نحو احسن یاد گرفت که بهتریسن مکان برای یادگیری می باشد ، این درس برای داوطلبینی در درس ریاضیات قوی می باشند نقطه قوتی است نسبت به داوطلبین دیگر که علاقه ای به این درس ندارند.

حتما در منزل به امر تست زنی پرداخته شود و تست هایی که از پس حل آن بر نمی آیند را تیک بزنند و به سایر تست هایی که بار علمی بیشتری دارند بپردازند.

شیمی: درس شیمی در گروه ریاضی و تجربی ۳۵ سوال را به خود اختصاص می دهد ، تمام وقت خود را به مطالب حفظی و غیر محاسباتی اختصاص ندهید و از پرداختن به مسائل شیمی هراسی به دل راه ندهید و حتما جهت یادگیری سراغ آن بروید.

زمین شناسی: درس زمین شناسی تعداد ۲۰ سوال را در کنکور به خود اختصاص می دهد ، این درس در رتبه داوطلبین تأثیر بسزایی دارد این در حالیست که خیلی از داوطلبین سوالات این درس را حتی نگاه هم نمی کنند پس اگر خواهان رتبه بهتری هستید از این درس در آزمون غافل نشوید.

بهترین روش مطالعه درسی کنکور

در هنگام مطالعه دروس برای کنکور، میزان مطالعه هر درس باید با توجه به ضریب و نقشی که در موفقیت شما در کنکور دارد تعیین شود. واضح است درسی که ضریب ۳ دارد دارای اهمیت بیشتری از درس با ضریب ۲ می باشد.

اما این به منزله ی این نمی باشد که شما از دروس با ضرایب کمتر غافل شوید. مثلاً همانطور که بعداً می آید درس عربی که ضریب ۲ دارد دارای انحراف معیار بالایی است یعنی کسب یک درصد خوب مثلاً ۷۰ درصد در این درس به دلیل آنکه اکثر دانش آموزان درصد خوبی در این درس کسب نمی کنند. امتیاز بالاتری از نمره ی کسب شده را برای شما به همراه دارد.

(به این سؤال توجه کنید: اگر شما در درسی که همه ی افراد در آن درصد بالایی کسب می کنند یک درصد خوب کسب کنید مؤثرتر است یا در درسی که اکثر دانش آموزان در آن درصد خوبی نداشته اند؟)

برای دریافت مشاوره های کنکوری و پکیج های حرف آخر با مشاورین ارشد در تماس باشید 

شماره تماس:۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست