دانش آموزان عزیز یکی از نکاتی که می تواند آرامش را به فرد داوطلب بازگرداند بحث روانشناسی  در کنکور است این بحث خیلی گسترده است و ما در این پست می خواهیم  مختصر و مفید راههای روانشناسی کنکوری را برای شما بیان کنیم امیدواریم موجبات رضایت شما را فراهم نماییم.

روانشناسی کنکور شامل چه نکاتی می باشد ؟؟ 

اولین نکته ای که یک کنکوری باید رعایت کند تا از لحاظ روحی و روانی به آرامش برسد تلقین افکار مثبت به خود و زدودن افکار منفی از ذهن است مطابق تحقیقات به عمل آمده طبق نظریه روانشناسان هر فردی که ذهنش به سمت افکار مثبت سوق داده شود همیشه از لحاظ روحی و روانی سلامت است زیرا هر کسی به هر چه فکر بکند و انتظار عملی شدن آن فکر یا عقیده را داشته باشد با آن روبه رو می شود.

به گفته امام علی (ع) سرنوشت هر فرد با طرز فکر وی رابطه مستقیم دارد پس شخصیت هر کس با طرز فکرش ساخته می شود و طرز فکر آن فرد با سرنوشتش رابطه مستقیم دارد لذا مواظب باشید که چگونه فکر می کنید و چه کلمه ای را باید در ذهنتان مرور کنید و سعی کنید کلمات انرژی بخش و انگیزشی را به زبان بیاورید

و همیشه به خود بگویید دمن می توانم در کنکور قبول بشوم چون این توانایی را در خود می بینم مطمئن باشید در طرز تلاش شما برای رسیدن به هدفتان بسیار تأثیر گذار و مفید می باشد و موفق می شوید.

دومین نکته روانشناسی کنکوری اعتماد به نفس فرد می باشد، اعتماد به نفس هر فرد با میزان رضایت آن فرد از خود رابطه مستقیم دارد برای جلوگیری از کاهش عدم اعتماد به نفس خود باید سعی کنید هیچ وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید زیرا از لحاظ روانشناسی هر فرد شخصیت منحصر به فردی دارد و شیوه تلاش هر فرد با فردی دیگر ممکن است یکسان نباشد

البته شمات می توانید با نیم نگاهی به تلاش افراد موفق تلنگری در تلاش خود به وجود بیاورید ولی هیچ وقت خودتان را مواخذه نکنید. و سعی کنید خودتان را با کسانی مقایسه کنید که با شما شرایط یکسانی داشته باشد

شاید استعداد شما بالا باشد و استعداد کسی دیگر که از شما موفق تر است کم باشد و شرایط اجتماعی آن فرد شاید خیلی بهتر از شما باشد و به همین دلیل از شما موفق تر است پس در قیاس خود با دیگران شرایط را در نظر بگیرید.

سومین نکته روانشناسی و تأثیر گذار در رتبه داوطلب و یادگیری وی اضطراب است همه ما می دانیم هر فرد برای تلاش و فعالیت احتیاج به یک هدف دارد و میزان اهمیت آن هدف برای فرد اگر زیاد باشد تبدیل به اضطرای می شود پس اضطراب به میزانی لازم است

اما اگر از حد بگذرد و کنترل نشود بر عکس عمل می کند و مضر است به یاد داشته باشید در هر مبارزه ای پیروزی و شکست وجود دارد سعی کنید از شکستشان مأیوس نشوید و از آن درس بگیرید و به خدا توکل داشته باشید و نگذارید اضطراب شکست مجدد شما را از پای در آورد در ادامه این پست می خواهیم به راههای جلوگیری و مبارزه با اضطراب بپردازیم.

برای مبارزه با اضطراب چکار باید بکنیم؟

از لحاظ روانشناسی کنکوری اضطراب زیاد نوعی مشکل روان محسوب می شود پس برای رفع آن راههایی را پیشنهاد می کنیم امیدواریم راههای پیشنهادی گروه مشاورین حرف آخر مثمر ثمر واقع شود.

اولین راه مبارزه با اضطراب واگذار کردن نتیجه کار به خداوند متعال می باشد یعنی فرد داوطلب و دانش آموز بعد اینکه تلاش خود را به نحو صحیح انجام داد دیگر به نتیجه فکر نکند و نتیجه را به خدا بسپارد زیرا هر آنچه که برای شما رقم می خورد به نفع شماست صلاح شما در آن قرار دارد.

پس اگر نتیجه کار بر وفق مراد شما نبود نگران نباشید و خود را سرزنش نکنید زیرا شما تلاش خودتان را کرده اید حتما صلاح کار این بوده است پس سعی کنید با نیروی مضاعف دوباره تلاش کنید.

از نو شروع کنید سعی کنید اشتباهات گذشته را مجدد تکرار نکنید و مطمئن باشید موفق می شوید پس سرزنش و زیاد فکر کردن به اشتباه نه تنها کمکی به شما نمی کند یکم زمان شما را تلف می کند و مانع شروع مجدد و تلاش برای رسیدن به هدفتان می شود و شما را مأیوس می کند.

یکی دیگر از راههای مبارزه با اضطراب نصیحت ها و صحبت های والدین می باشد ، والدین دانش آموز نباید از دانش آموز انتظار زیادی داشته باشند و به آنها اعتماد به نفس کاذب بدهند البته آنها موظف اند که شکست و پیروزی و نتایج آن را برای فرزندانشان بیان کنند .

زیرا تعریف شکست و پیروزی صحبت کردن والدین در مورد آنها موجب ایجاد اضطراب در دانش آموز می شود و این اضطراب به عنوان یک نیروی محرکه عمل می کند ولی باید در اضطراب اعتدال را رعایت کنند چون اضطراب زیاد سم است و نه تنها به دانش آموز کمک  نمی کند بلکه باعث دور شدن دانش آموز از عرصه رقابت می شود .

حمام کردن و دوش گرفتن هم یکی دیگر از نکات جلوگیری از اضطراب می باشد وقتی دانش آموز خسته می شود و فعالیت ذهنش پایین می آید جلوی دوش حمام برود و دوش بگیرد مطمئنا تأثیر بسیار خوبی در روح و روان فرد ایجاد می کند و به وی انگیزه مجدد می بخشد.

حرکات بدنی به وسیله دست و پا می تواند در کنترل اضطراب موثر باشد و فرد با انجام حرکات کششی می تواند اضطراب را از خود دور کند در کل ورزش در میان فعالیت های ذهنی باعث دور شدن اضطراب از فرد می شود و ذهنش را آماده می کند.

دوستان عزیز شاید شما در دوران تحصیلات خود همیشه نفر اول بوده اید اما شرایط کنکور با دوره دبیرستان فرق دارد و شما با جامعه آماری بزرگتری روبه رو هستید پس شاید امکان نفر اول بردن را از شما بگیرد

و این طبیعی است پس نگران نشوید و امید خود را از دست ندهید و همچنین ممکن است در ماههای قبل کنکور با یأس مواجهه شوید و احساس ناتوانی و نا امیدی به شما دست دهد این هم یک امر طبیعی است و برای همه داوطلبان ممکن است پیش بیاید پس از این موقعیت برای سبقت گرفتن از دوستانتان استفاده کنید . امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

در صورت داشتن سوالات مشاوره ای و تهیه محصولات حرف آخر با گروه مشاورین حرف آخر و مشاور برتر حرف آخر تماس بگیرید.

شماره تماس :۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست