تقویت حافظه د زمان مطالعه اهمیت زیادی دارد . حافظه توانایی ذخیره سازی اطلاعات ، مرور و یادآوری دوباره آن ها را دارد .اولین قدم تقویت حافظه در زمان مطالعه که اغلب کارشناسان به دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری توصیه می کنند که به آن توجه داشته باشند، داشتن تمرکز و جلوگیری از پرت شدن حواس آن ها به هنگام مطالعه مطالب درسی می باشد .

تقویت حافظه در زمان مطالعه

منظور ازقدرت تمرکز یعنی توانایی توجه به موضوعی معین بدون اینکه حواس فرد به مطلب دیگری پرت شود .

تمرکز افراد نسبت به شرایطی که فرد در آن قرار می گیرد قابل تغییر است و به موقعیت ذهنی و محیطی بستگی دارد .عواملی هستند که اغلب باعث ایجاد اختلال در حواس یا همان حواس پرتی و از دست دادن قدرت تمرکز افراد می شوند این عوامل شامل درد و غصه و رنج در افراد، گرسنگی و احساس ترس ، خوشحالی و خشم را دربرمی گیرد.

همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم اولین گام برای تقویت حافظه در زمان مطالعه  داشتن قدرت تمرکز بالا به هنگام یادگیری و خواندن مطالب درسی می باشد . دانش آموزان باید برای ایجاد تمرکز ، خود را نسبت به شرایط موجود آماده کنند.

یکی از مهم ترین روش های تقویت حافظه در زمان مطالعه برقراری ارتباط بین مطالب گذشته و جدید که به عنوان روش فاصله گذاری و پیش خوانی مطرح می شوند.

سعی کنید مطالب را به صورت مفهومی مطالعه کنید زیرا هرچه مطالب مفهومی تر خوانده شود میزان ماندگاری در ذهن افراد بیش تر خواهد شد .استراحت کافی و فعالیت های مناسب در طول مطالعه مباحث درسی قدرت یادگیری و حافظه را بالا می برد .

توجه به تغذیه خود هنگام مطالعه که حاوی مواد مغذی و مفید باشد تاثیرفراوانی بر روی تقویت حافظه در زمان مطالعه خواهد داشت .

تقویت حافظه در زمان مطالعه

روش های ساده تقویت حافظه در زمان مطالعه

اکثر افراد نمی توانند به صورت گروهی و طولانی مدت به مطالعه و یادگیری مباحث درسی بپردازند و در نهایت نتیجه خوبی را برای آن ها به همراه نخواهد داشت اما در صورتی که طرح و زمانبندی مناسبی را برای مطالعه و یادگیری داشته باشید می توانید بهترین نتیجه را کسب نمایید .یکی از روش های مناسب یادگیری و تقویت حافظه دانش آموزان می باشد .

تقویت حافظه در زمان مطالعه

زمانی که تکنیک های مختلف تقویت حافظه را باهم ادغام شود نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت به عنوان مثال استفاده از تصاویر و داستان سرایی برای دروس مختلف که یکی از روش های نوین در زمینه تدریس مطالب آموزشی است که در موسسه حرف آخر توسط استادهای عالی رتبه انجام می شود . ارائه خدمات مشاوره ای و مشورت با افراد موفق در کنکور از دیگر مزایای استفاده از پکیج های آموزشی این موسسه محسوب می شود .

انواع روش های مطالعه در کنکور

کسانی که به دنبال روش های مفید مطالعه در کنکور هستند ، می توانند با شناخت کافی و پیدا کردن نقاط قوت و ضعف انواع تکنیک های مطالعاتی بهترین روش مطالعه در زمان کنکور را انتخاب کنند .از بدترین روش های مطالعه برای یادگیری مناسب مطالب درسی،مطالعه متن درس بدون نوشتن و خلاصه برداری است که معمولا بدون وقفه انجام می شود تا زمانی که فرد خسته شود و احساس خواب آلودگی داشته باشد .

از روش گزینشی نیز می توان برای کتاب های درسی امروزه که اغلب به صورت تحلیلی نگارش می شود استفاده کرد .

روش مطالعه به این صورت است که فرد نکات کلیدی و خلاصه مطالب را که در اوایل و اواخر فصل کتاب آورده شده را مطالعه می کند و این روش از نظر کارشناسان مورد قبول نمی باشد زیرا دانش آموز تنها نکات کلی درس را یاد می گیرد

و از جزئیات دروس اطلاعی نخواهد داشت.از روش های مهم مطالعه که می توان در کنکور نیز از آن استفاده کرد برجسته کردن مطالب مهم درس به صورت خط کشیدن یا هایلایت کردن آن هاست .

یکی دیگر از روش های مفید مطالعه در آزمون کنور سراسری به این صورت که ابتدا مطلب درسی خوانده می شود و سپس خلاصه و نکات مهم آن در حاشیه کتاب نوشته می شود .

این روش برای درک مفهومی و عمیق دروس کارایی ندارد و فقط باعث یادگیری بهتر فرد می شود که نسبت به روش های قبلی تاثیر بیش تری خواهد داشت .

در صورت داشتن سوال در مورد برنامه ریزی حرف آخر و دریافت محصولات با شماره تلفن زیر با مشاوران ما تماس بگیرید :

شماره تماس :۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست