با سلام در این پست می خواهیم در مورد تمرکز و شرایط آن حرف بزنیم چون یکی از عواملی که به دانش آموز کمک میکند مطالب را به خوبی یاد بگیرد داشتن تمرکز است. تمرکز کردن یکی از نکات طلایی  قبل از آزمون کنکور سراسری می باشد.

تمرکز چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که تمرکز به معنای تفکر درباره‌ی موضوع معینی است که به صورت کامل در زمینه ذهنی ما قرار دارد و به آن فکر می‌کنیم، که این برداشت کاملا اشتباه است؛ تمرکز یعنی به حداقل رساندن عوامل حواس پرتی و انحرافات ذهنی.به بیان دیگر تمرکز یعنی تغییر دادن حالات ذهنی به فعالیت های مفید تر و بهتر چون هرچی ذهن افراد آرام تر باشد و این مسائل را بهتر تجزیه و تحلیل می کند و ذهن ناآرام انسان را آشفته می‌کند و تمرکز را به حداقل می رساند

دو ویژگی مهم تمرکز کردن 

نسبی بودن و اکتسابی بودن از ویژگی های مهم تمرکز می باشد که:نسبی بودن تمرکز به این معنا می باشد که فرد نمی تواند بیشتر از چند ثانیه تمرکز کند.و اکتسابی بودن آن به این معنی است که هر شخصی می‌تواند تمرکز را در درون خود پرورش دهد و آن را تقویت نماید و به حداکثر برساند.

همه ما می‌دانیم که هر فکری که از مخیله ما گذر می کند روی رفتار اجتماعی ما تاثیر می‌گذارد و احساسات و تصمیم گیری های ما را به نفع خود تغییر می دهد. از این رو در این پست میخواهیم تکنیکی به نام “پومودورو” را برای شما تشریح کنیم.تکنیک پومودورو کمک می کند تمرکز به حداکثر برسد و عوامل حواس پرتی به حداقل.

پومودورو چیست؟

فرانچسکو سیلو، نویسنده و ابداع کننده تکنیک پومودورومی‌گوید مشکلات هدف های بزرگ را به هدف های کوچک در بازه های زمانی کوچکتر تقسیم کنید، که این عمل موجب می‌شود حواس پرتی به حداقل و تمرکز به حداکثر افزایش پیدا کند.به طور مثال وقتی یک هدف را در بازه زمانی ۳۰ دقیقه ای انجام دهید.این ۳۰ دقیقه را به پنج بازه زمانی ۶ دقیقه ای تقسیم نمایید و این بازه ها را با استراحت و تمرکز به انجام برسانید وقتی به اتمام رسید به استراحت کوتاه و تجدید قوا بپردازید سپس در یک بازه ۳۰ دقیقه‌ای دیگر را شروع کنید، زیرا تحقیقات نشان داده است استراحت در بین مطالعه باعث افزایش تمرکز می شود یعنی در بین ۱۰۰ دقیقه مطالعه ۱۰ دقیقه استراحت کنید و قوای ذهنی و تمرکز خود را تقویت کنید.

انجام چه اعمالی در حین استراحت موجب تقویت تمرکز می شود؟

۱_ پیاده روی:

پیاده روی یکی از کارهایی است که باید تقویت قوای ذهنی می شود و دانش آموزان می توانند در یک مدت کوتاه پیاده روی کنند تا ذهن خود را متمرکزنمایند.

 

۲_  ورزش:

ورزش کردن و تنفس عمیق هم باعث کم شدن هوا سردی و هم باعث افزایش تمرکز می شود زیرا بدن در حالت مطالعه جمود پیدا می کند و استرس به ذهن وارد می شود که با پیاده روی و ورزش کردن می توان آن را رفع کرد.

۳_  محیط اطراف خود را مرتب کنید:

یکی دیگر از کارهایی که در زمان استراحت بین مطالعه می‌توان انجام داد نظم بخشیدن به اطراف خود در محیطی که در آن مطالعه میکنیم این نظم بخشیدن نباید به عنوان کار سنگین شناخته شود یعنی نباید شما را خسته کند و باید بسیار کوتاه باشد که از حال و هوای مطالعه خارج نشوید.

۴_ استحمام کنید:

استحمتام کردن به صورت روزانه یک بار و در وقت‌های استراحت بین مطالعه می‌تواند تمرکز و آمادگی را بسیار افزایش دهد.

آیا مواد و رژیم غذایی بر افزایش تمرکز تاثیر دارند؟

همان طور که می دانید مواد غذایی هم به نوبه خود هم در افزایش تمرکز تاثیر دارند و هم موجب تقویت قوای جسمانی می‌شود و حافظه را نیز تقویت می کند.به عنوان مثال خوردن صبحانه بایستی تقویت حافظه کوتاه مدت می شود مخصوصاً اگر شامل غلات و لبنیات باشد و یکی دیگر از خوراکی های مفید، شکر است چون گلوکز یکی از عوامل تقویت کننده ذهن می باشد و تمرکز شخص را در کوتاه مدت به ببشترین مقدار ممکن افزایش می دهد.

یکی دیگر از مواد افزایش دهنده تمرکز یک گیاه کوهی به نام رزماری می باشد که بعد از جوشاندن در آب به همراه عسل باید میل شود لازم به ذکر است که شکلات و شیرینی جات به دلیل وجود کربوهیدرات باعث تقویت تمرکز و قوای ذهنی می‌شود. همه این مواد در افزایش قدرت حافظه و تمرکز کارایی بالایی دارند اما در مصرف هیچکدام نباید زیاده روی شود و توصیه می شود تا حد ممکن از شیرینی ها و مواد غذایی طبیعی  را برای تقویت تمرکز خود به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

 چگونه تمرکز خود را در کنکور افزایش دهیم؟

راه حل هایی را برای افزایش تمرکز به شما پیشنهاد می کند به شرطی که شما دانش آموز عزیز هر آنچه که یاد می گیرید را برای خود در حافظه تصویری که در نیمکره سمت راست مغز قرار دارد تصور کنیدو آنچه را که قبلا آموخته اید با آموخته‌های جدیدتان ارتباط دهید و جمع بندی نمایید؛ در این صورت مطالب به راحتی یاد آوری می شود.سعی داشته باشید به این مطالعه و یادگیری مطالب فاصله ‌زمانی بگذارید تا در اثر خستگی مطالب را فراموش نکنید چون یادگیری با فاصله زمانی به مراتب بهتر از مطالعه مستمر و پیوسته می باشد.

اگر مطالب را آموختید سعی داشته باشید به صورت مکرر تکرار و تمرین داشته باشید تا در حافظه بلند مدت ثبت شود و سعی داشته باشید که هر آنچه را که می آموزید برای دیگران تدریس کنید زیرا به یاد آوردن و بیان مجدد مطالب باعث تثبیت آنان در حافظه بلند مدت می شود. پس قبل از خواندن و مطالعه یک درس یک نگاه جامعی به عنوان ها بیندازید و ساختار کلی کتاب اصول را یاد بگیرید سپس وارد جزئیات شوید، بعد از مطالعه تمام درس های یک فصل، یک چکیده کلی از مطالب آن فصل را برای خود به روی کاغذ بیاورید تا در ذهنتان جمع‌بندی شود.

پس از مطالعه درس و تکرار و تمرین بخوابید زیرا در خواب اطلاعات پردازش و ضبط می شود و باعث افزایش تمرکز میشود.

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز، معنی دار کردن مطالب است . و عمیق خواندن مطالب با نگاه و با معنا کردن آن‌ها نه تنها باعث افزایش تمرکز می شود بلکه باعث می شود آن مطالب را به راحتی به یاد آورید

و سعی داشته باشید برای هر مطلب، رمز و معنا تهیه کنید و روی آن تمرکز داشته باشید تا از ذهن تان فرار نشود.ذهن آدمی همیشه آمادگی دریافت مطالب را دارد به شرط آنکه روش درست استفاده کردن از آن را بدانیم و سعی کنیم به آن استراحت دهیم تا مطالب را پردازش کند.

قرص های رتالین و عوارض آن

بسیاری از دانش آموزان به خوردن قرص های رتالین روی آورده اند که ظاهراً قرص تقوت حافظه نامیده می شود و به گفته افراد سودجو نیز تمرکز این می‌شود اعتقاد دارد که این اعتقاد بسیار غلط می باشد زیرا این داروها اعتیاد آور هستند.

ریتالین یکی از این داروهای تمرکز حواس می باشد که دانش آموزان به آن روی آوردن مصرف این دارو باعث ایجاد اضطراب در دانش آموزان می شود شاید این دارو در مراحل اول تاثیر مثبت داشته باشد اما در صورت تکرار باید میزان مصرف آن را بالا ببرید تا تاثیر گذار باشد که در این صورت علاوه براضطراب امتحان اضطراب ناشی از مصرف قرص ریتالین را هم باید تحمل کنید.

عوارض قرص ریتالین دقیقاً شبیه محرک هایی مانند کوکائین و آمفتامین می باشد و خطر ساز است و باید بدانیم دارویی که روانشناسان تجویز می‌کنند کاملاً شیمی مغز را تغییر میدهدتا ناهنجاری ها و اختلالات حواس را کنترل نمایند این خود به ضرر است قرص ریتالین بر روی دارویی به نام دوپامین تاثیر دارد و دوپامین دارویی است که باعث سرخوشی کوتاه مدت می شود و قطع مصرف آن باعث ایجاد بی‌حوصلگی در افراد می شود و همچنین به دستگاه گوارش از آسیب می رساند و دست و پای انسان را به لرزه در می آورد.

به شما توصیه می کنیم از این نیروها داروها استفاده نکنید برای افزایش تمرکز خود از دستگاه های توانبخشی به نام توروفیدیک که مشابه به این قرص ها عمل می کند استفاده کنید با این تفاوت که این دستگاه‌ها اثر منفی ندارد ولی می‌توانید از طریق روان درمانی و یادگیری تکنیک های مخصوص آن توانایی های ذهنی خود را بالا ببرید امیدوارند در مقاطع تحصیلی و سایر مغزهای تحصیلی زندگی خود موفق و موید باشید.

 برای دریافت مشاوره های کنکوری و تهیه پک های موسسه حرف آخر با مشاورین ما بگیرید 

شماره تماس :۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست