هدف از علامت دار کردن تست ها این است که شما در مقطعی از مطالعه بتوانید از کتاب درسی سطح اولی  جدا شوید. منظور از کتاب سطح اول، کتابی است که برای یادگیری یک مبحث از آن استفاده می شود. کتاب های سطح اول به شما کمک می کنند تا ۵۰% نسبت به مسئله مورد یادگیری تسلط پیدا کنید

علامت دار کردن تست ها  چرا و چگونه؟

ولی مطالعه  همان کتاب بصورت مکرر باعث افزایش سطح تسلط شما نخواهد شد و برای این امر باید از مباحث درسی سطح بالاتر، یعنی مباحث و تست های تخصصی تر و پیچیده تر استفاده کنید؛ و برای اینکه از کتب درسی سطح بالاتر استفاده کنید ابتدا باید از کتب درسی سطح اول خود جدا شوید.

برای اینکه از یک کتاب درسی سطح اول جدا شوید، به سطح تسلط ۵۰% از آن کتاب رسیده باشید و خیالتان از بابت یاد گرفتن مطالب آن راحت باشد. هر کتاب در هر مبحثی دارای چندین تست می باشد؛؟بعضی از تست ها را در همان ابتدای مطالعه می توانید حل کنید ، در بعضی از موارد بعد از چندین بار مطالعه قادر به حل تست ها خواهید بود از این رو؛ شما نمی توانید در هر بار مطالعه همه تست ها از ابتدا تا انتها حل کنید و روی تست هایی که برای شما کاملا سطح پایین و آسان بوده اند وقت بگذارید.

در این صورت شما باید تست های سطح پایین و آسان را از تست های پیچیده و تست هایی که به نظرتان مهم هستند، به بیان ساده تر سوالاتی که برایتان مشکل و جالب بوده اند، را شناسایی و تفکیک کنید.

دسته دیگر از تست هایی که باید علامت دار شوند، تست های مربوط به ۴ دورۀ اخیر کنکور هستند. به این وسیله همواره مباحث مهم و تعداد سوالات مربوط به هر مبحث را در ذهن خواهید داشت و متوجه خواهید بود کدام مباحث از اهمیت بیشتری بر خوردار اند.

نکتۀ قابل توجه دیگر در علامت دار کردن تست ها ، این است که تعداد تست های علامت دار باید محدود باشد، نباید به هر تستی که کمی زحمت دارد علامت بدهید.

علامت دار کردن تست ها  چرا و چگونه؟

البته میتوانید علامت ها را بر اساس سطح سخت بودن تست ، تفکیک کنید مثلا از رنگ قرمز برای تست های خیلی سخت و از رنگ آبی برای تست های متوسط استفاده کنید و یا از شکل های مختلف هندسی یا  ستاره و .. استفاده کنید ؛

بدین ترتیب می توانید در دفعات بعدی مطالعه و مراجعه مجدد به همان مبحث ، وقتی که به این نتیجه رسیدید نسبت به تست های متوسط و متوسط رو به سخت تسط کامل پیدا کرده اید؛ علامت آن ها را پاک کنید و فقط سوالات مهم و کلیدی را علامت دار نگه دارید.

؛ بدین ترتیب می توانید در دفعات بعدی مطالعه و مراجعه مجدد به همان مبحث ، وقتی که به این نتیجه رسیدید نسبت به تست های متوسط و متوسط رو به سخت تسط کامل پیدا کرده اید؛ علامت آن ها را پاک کنید و فقط سوالات مهم و کلیدی را علامت دار نگه دارید.

و بدین ترتیب تعداد تست های علامت دار را کم کنید و در دوران جمع بندی کمترین تعداد تست های علامت دار باید متعلق به کتاب های سطح پایین باشد و بیشترین آن ها باید متعلق به کتاب سطح بالا باشد که نکات پیچیده تر و سوالات سخت تر دارند.

زمان بندی تست زنی

از هر تیپ و سبک سوال، چند تست را علامت دار کنید تا انواع مختلف سوالاتی که می توان از یک مبحث طرح کرد در ذهنتان بماند جهت تسلط و آمادگی و مرور بیشتر.

هیچ تستی را قبل از اینکه آن را بطور کامل یاد گرفته باشید، علامت دار نکنید. بازگشت های بعدی به مباحث قبلی صرفا جهت مرور و کسب تسلط بیشتر می باشد و نه یادگیری. پس تمام توان خود را در همان دور اول مطالعه برای یادگیری بگذارید و سپس سوالاتی با فاکتورهایی که قبلا معرفی شد، را علامت دار کنید.

پس از پایان دور اول مطالعه، با مشورت مشاور و طبق برنامه هفتگی و ماهانه خود، برای مرور و کسب تسلط بیشتر به مباحث درسی سطح اول که قبلا آموخته اید ، باز می گردید؛ در این مرحله هیچ یادگیری ای صورت نمی گیرید و صرفا برای کسب تسلط و مرور می باشد.

در مراجعه بعدی لازم نیست تمام تست ها را از اول مطالعه کنید بلکه اول خلاصه های مربوط به آن مبحث را مطالعه می کنید  سپس به مرور تست های علامت دار می پردازید.

بعد از چند بار مرور، بر اساس برنامه مطالعه و مشورت با مشاور، وقتی که به سطح تسلط کافی رسیدید ؛ حالا می توانید از کتب درسی سطح بالاتر استفاده کنید.

تست زنی صحیح

در مطالعۀ کتب درسی سطح بالاتر نیز از همین منوال علامت دار تست ها استفاده می شود، تا در دوران جمع بندی با بازگشت به تست های علامت دار به تقویت نقاط ضعف خود بپردازید.

توصیه نهایی به داوطبان عزیز این است که از همان ابتدای شروع به مطالعه، با تمام توان به یادگیری و سپس علامت دار کردن تست ها بپردازید تا در حین مراجعه های بعدی و برخورد با سوالات سطح بالاتر با هیچ مشکلی مواجه نشوید .

زیرا مواجه شدن با سوالاتی که مباحث مربوط به آن ها را خوب ناموخته اید موجب می شود دوباره و چندباره به درسنامه بازگردید و این امر موجب هدر رفت مقدار زیادی از زمان با ارزشی می شود که می توانستید به مرور و جمع بندی و کار کردن روی تست های دشوار تر، استفاده کنید.

در صورت داشتن سوال در مورد برنامه ریزی حرف آخر و دریافت محصولات با شماره تلفن زیر با مشاوران ما تماس بگیرید: 

شماره تماس :۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست