ترس و استرس کنکور  یکی از عوامل بازدارنده دانش آموزان از مطالعه و موفق شدن در کنکور می باشد .حتی اگر بهترین سیاستمدار جهان باشید، اگر بهترین بازیکن میدان باشید ،اگر بهترین دانش آموز کلاس باشید ؛ترس و استرس شما را از پای در می آورد و از رسیدن به هدف باز می دارد اگر راه های مقابله با آن را بلد نباشید.

البته ترس و استرس علی رغم آن که سر سخت و خطرناک می باشد قابل کنترل است و برای کنترل و مهار استرس و ترس باید آن را بشناسید تا بتوانید با آن مقابله کنید.باید بدانید از چه چیزی می هراسید که باعث ایجاد استرس در شما می شود؟ چون در هر نبردی باید حریف را شناخت و سپس با آن مبارزه کرد.

دلایل ترس و استرس در کنکور 

۱-یکی از دلایل و از عمده دلایل دانش آموزان برای استرس، آینده نگری آنها می باشد. یعنی تصوری که از آینده بدون شغل و دانشگاه را که از خود دارند به آنها استرس وارد می‌کند؛که این یکی از خیال های غیر واقعی می باشد زیرا کنکور هر ساله برگزار می‌شود و دانش آموز می تواند با تلاش موفق شود .

۲– یکی دیگر از دلایل استرس انتظاری است که دانش آموزان و خانواده و دوستان وی از او دارند ، یعنی انتظار دارند که دانش‌آموز در رشته پزشکی قبول شود و این باعث ایجاد استرس زیاد و در نتیجه ناکامی دانش آموز می باشد. پس نباید به دانش آموزان استرس وارد شود.


راهای مقابله با ترس و استرس 
۱
– راه های مبارزه با استرس واقع‌بینی و واقع‌گرایی در پیش بینی آینده می باشد .

۲-یکی دیگر از راههای مبارزه با استرس و ترس، یادگیری مناسب و درست می باشد، دانش آموز اگر مطمئن باشد این مسئله را خوب یاد گرفته است و می تواند آن را حل کند؛ استرس او کاهش پیدا میکند.

۳-و یکی از راه هایی که به یادگیری کمک می کند خواب به موقع می باشد که ما می‌دانیم که خواب برای شب و فعالیت برای روز می باشد و خواب در شب بسیار مفید است ولی عده معدودی از افراد هم در شب مطالعه می کند . هوشیاری افراد در شب بین ۲۰ تا ۲۲ و در روز بین ۸ تا ۱۱ می باشد و از طرفی دیگر هر کس، مخصوصاً فرد کنکوری باید شبانه روز ۷ ساعت بخوابد و این  مشمول یک ساعت خواب بعدازظهر می باشد.

نکات مهم در مورد خواب 

 ۱-یکی دیگر از نکات مهم در مورد خواب این است بعضی از افرادساعت شش و نیم الی هفت صبح از خواب بیدار می شوند و چون در این ساعت چرخه خواب آن ها کامل شده است ناگهان بیدار می‌شود. در بعضی موارد زودتر بیدار می شویم ولی در تخت خواب قبل می خوریم این به آن دلیل است که چرخه خوابمان کامل نشده است زیرا در هر فرد هورمونی ترشح می شود که باعث می شود در فرد بدون خستگی از خواب بیدار شود.

۲-و نکته دیگر آن است که هر فرد به صورت اجبار به خودش تلقی می‌کند که به باید حتماً ساعت ۲۳ بخوابم و ساعت شش از خواب بیدار شوم، در حالی که سیستم بدن آن فرد و بیولوژیکی آن فرد این طوری طراحی نشده است. بیدار شدن و خوابیدن خارج از وضعیت بیولوژیک بدن فرد باعث خستگی و کسلی بدن می‌شود از دانش آموز هر وقت که ذهنش آماده باشد مطالعه کند و اگر خسته باشد باید استراحت داشته باشد.

۳-در هنگام مطالعه باید به صورت عمودی باشد و مطالعه را شروع کنند و از محل خواب فاصله بگیرد البته جدا شدن ازتخت خواب دشوار می باشد ولی با افزایش ضربان قلب و انجام حرکات ورزشی قابل حل است.

۴-یکی دیگر از راههای مبارزه با استرس تنظیم ترشحات بدن از طریق تنفس عمیق می باشد چون بسیاری از دانش‌آموزان نه تنها در جلسه کنکور بلکه در تمام مکان های عمومی استرس دارند که مانع از انجام فعالیت های آن ها می‌شود.ساده ترین روش تنفس عمیق به این صورت می باشد که فرد به مدت ۳۰ دقیقه این تمرین را انجام می‌دهد و به مدت ۴ ثانیه اولیه نفس را در سینه حبس می‌کند و دو ثانیه نگه می‌دارد و به مدت ۳ ثانیه عمل بازدم را انجام می‌دهد و برای این کار باید در رختخواب به صورت چهار دست و پا قرار گرفت .

یکی دیگر از تنفس های عمیق تنفس شکمی می باشد .در این تنفس فرد باید روی دیافراگم خود متمرکز باشد و روی مبل دراز بکشد یک دست خود را دور سینه و دست دیگرش را روی شکم قرار می‌دهد و عمل دم را انجام می‌دهد تا جایی که سینه اش کشیده شود، سپس عمل بازدم را به مدت ۱۲ ثانیه انجام می دهد لازم به ذکر است در این نوع باید از طریق بینی نفس را به داخل سینه ببرید.

۵-یکی دیگر از راه های مبارزه با ترس و استرس تنفس متنوع از راه بینی می باشد که به شدت استرس را کاهش و تمرکز را افزایش می‌دهد .برای این کار ابتدا با انگشتش از سوراخ بینی سمت راست را بگیرید و از جهت تنفس را به داخل سینه ببرید و برای بیرون آوردن نفس سینه یا با زن انگشت خود را روی سوراخ بینی سمت چپ بگذارید و از طریق سوراخ بینی زحمت را از عمل بازدم را انجام دهید این کار را چندین مرتبه انجام دهید به صورت نشسته و پشت صاف تا استرس شما کاهش پیدا کند.

۶-یکی دیگر از نفس های عمیق برای کاهش استرس تنفس پایدار می باشد یعنی در عرض یک دقیقه باید پنج بار عمل دم و بازدم را انجام دهد تا به آرامش ذهنی برسد و این طرف برای جلوگیری از تنش می باشد و فرد از تکرار آن به آن عادت می‌کنند و فواید آن را به بدن و گزینش می رسند.

دوستان عزیز امیدوارم راه حل های مطرح شده برای جلوگیری از ترس و اضطراب و استرس مورد توجه شما قرار گرفته باشد مطمئن باشید با استفاده از این روش ها میتوانید استرس خود را نه تنها در عرصه تحصیل و کنکور بلکه در همه عرصه‌های اجتماعی کاهش دهید و به موفقیت دست پیدا کنید. در این مسیر سخت میتوانید از کمک مشاورا ن دلسوز و متخصص موسسه کنکوری حرف آخر نیز بهرمند شوید .

در صورت نیاز داشتن به مشاوره با این شماره تلفن تماس بگیرید :

شماره تماس :۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست