سلام عرض میکنم خدمت همراهان عزیز و داوطلبین گرامی سایت موسسه حرف آخر، خدمت دوستان عزیز باید عرض کنم که زمانی می توانید بهترین انتخاب را میان گزینه های متفاوت برگزینیم که به آن موضوع تسلط کامل داشته باشید ، حال به معرفی رشته کاردرمانی می پردازیم.

با توجه به اینکه درصد اندکی از کودکانی که به دنیا می آیند که مشکل حرکتی دارند یا افرادی هستند که در اثر حادثه ای دچار مشکل حرکتی عضلانی می شوند اما چاره کار چیست آیا باید نا امید شد و با حسرت به زندگی افراد سالم نگریست یا همه عمر را با حسرت کمبود سپری کرد؟   اما اینطور نیست در اینجا کارشناسان رشته کاردرمانی به کمک این دسته از افراد که دچار مشکل حرکتی هستند آمده و به معالجه آن ها می پردازند .

معرفی رشته کار درمانی

رشته کاردرمانی یا ارگوتراپی یکی از رشته های شاخه علوم تجربی است کار درمانی تنها رشته علوم توان بخشی در مقطع کارشناسی می باشد که به درمان در دو حیطه جسمانی و روانی می پردازد.

با توجه به ابعاد مختلف معلولیت در بیماران درمانگران باید انگیزه بالایی داشته باشند تا بتوانند با بیماران ارتباط خوبی برقرار کنند . این رشته افراد صبور می خواهد کسی که علاقمند به این کار باشد و سختی های کار را قبول کند و زود از کارش بیزار نشود و باید همیشه کاردرمانگر بدنبال خلاقیت و ابتکار عمل در درمان خود باشد. دانشکده های توان بخشی در ایران دارای شش رشته هستند که از جمله: اعضا مصنوعی – بینایی سنجی – شنوایی سنجی – گفتار درمانی – کاردرمانی و فیزیوتراپی است.

اهداف این رشته

کمک به افراد بیمار عضلانی حرکتی به نحوی که بتوانند حرکات طبیعی خود را که قبلا قادر به انجام آن نبودند را به راحتی انجام دهند و به همانند سایر افراد جامعه زندگی طبیعی داشته باشند با گذراندن دوره های توان بخشی می توانند فعالیت های اجتماعی خود را در جامعه از سر بگیرند.

داوطلبین با قبولی در آزمون سراسری به دانشگاه راه می یابند و در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل می شوند و همچنین جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته امکان پذیر است در مقطع کارشناسی ارشد به دو گرایش تقسیم می شوند که شامل: کار درمانی روانی ( به کودکان عقب مانده ذهنی و زبانی کمک می کنند) و گرایش کار درمانی جسمی ( به بیماران جسمی، فلج مغزی و … ) می پردازد.

بازار کار رشته کار درمانی

فارغ التحصیلان رشته کار درمانی امکان کار زیادی برای ایفای وظیفه دارند هر ساله بیمارستانها و درمانگاههای خصوصی زیادی در کشور تأسیس می شوند که نیاز به متخصصان رشته کار درمانی دارند.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر بیمارستانها در سازمان بهزیستی – هلال احمر که هر ساله اعلام نیاز می کنند می توانند جذب شوند . بسیاری از بیماران همانند بیماران سکته مغزی – پارکینسون- عقب مانده ذهنی- بیماریهای روانی – افسردگی – ناتوانی ها در سالمندان نه فقط در بیمارستان بلکه در منازل بیماران نیاز به مراقبت دائمی دارند که معمولا به مطب های شخصی کارشناسان کاردرمانی سطح شهر مراجعه می کنند در نتیجه علاوه بر جذب در ارگان های دولتی می توانند اقدام به به تاسیس مطب کنند.

دروس در طول تحصیل

دروس تخصصی:

زبان تخصصی- قدرت عضلانی- کار درمانی در بیمارهای کودکان – کینزیولوژی و بیومکانیک – کاردرمانی در بیماریهای ارتوپدی- واحد رادیولوژی- آشنایی با اصول توانبخشی و طب فیزیکی – کار درمانی در بیمارهای مغز و اعصاب- کار درمانی- تکنیک های حرکت درمانی- ارزشیابی و اندازه گیری قدرت عضلانی.

دروس پایه

بیماریهای داخلی- روان پزشکی عمومی – استخوان شناسی – آناتومی – روان شناسی عمومی – رشد روانی حرکتی.

درآمد رشته کاردرمانی 

رشد در هر حیطه کاری به صورت قدم به قدم و به تدریج امکان پذیر است بیشتر افرادی که در رشته کار درمانی مشغول به کار هستند درآمد متوسط به بالایی دارند .

یک درمانگر شاید تصور کند بعد از فارغ التحصیلی می تواند درآمدی بالا در ماه اول داشته باشد در حالی که این تصورات درست نیست. همچنین این روند درآمد و پیشرفت نه فقط در رشته کاردرمانی بلکه در سایر رشته ها نیز اینگونه زمان بر است.

همچنین سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان، به تمامی کارشناسان کار درمانی که با شرایط لیسانس و ۵ سال سابقه کاری معتبر در شهرهای بزرگ اجازه فعالیت خواهد داد و کاردرمانگر با مدرک فوق لیسانس با ۵/۲ سال سابقه کاری می توانند جهت کسب مجوز تأسیس مطب در شهرها اقدام کنند.

برای دریافت مشاوره های کنکوری و پکیج های حرف آخر با مشاورین ارشد ما در تماس باشید

شماره تماس:۰۹۱۹۰۹۷۳۱۶۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست